Azt hiszem, hogy lassan már a vlog (ejtsd: vlog, nem vílog) fogalmát se kell magyarázni, mint ahogy manapság a blogról is mindenki tudja, hogy mi az. Legalábbis nagyon remélem, mert csak a blog axiómaként való felhasználásával tudom egyszerűen definiálni a vlog fogalmát.
Nem túl meglepő módon a vlog nem más, mint egy videóra vett "blogbejegyzés". Vagyis egy ember, aki beszél egy kamerába valamiről. Najó, pontosítsunk, az erről készült felvétel. A téma, ahogy egy blogbejegyzés esetében is, bármi lehet, a lényeg talán csak a személyesség, amellyel közvetítik ezt a nézők felé.
Azt hiszem, ez eddig valóban nem okozhatott meglepetést senkinek, gondolom mindenkinek rögtön beugranak az otthon üldögélve vagy az utcán sétálva kamerába dumáló emberek. Ami talán egy kicsit valóban meglepő, az az, hogy a vlog műfaját egy olyan blogposzttól eredeztetik, amihez csak egy tizennégy másodperces videót csatoltak.
Adam Kontras azóta is működő videóblogjának első bejegyzéséhez csatolt videója
Mint a fenti példából is láthatjuk, ekkor még az írott blogbejegyzés volt a középpontban, és az, hogy egy rövid videó is tartozik hozzá (pl. Kontras eredeti bejegyzéseiben csak simán linkelve volt egy .wmv videó), csak bónusz volt.
A műfaj a youtube 2005-ös indulása körül és az online, azonnal nézhető videó futótűzként való terjedésével vált igazán népszerűvé. Innentől a videók gyakorlatilag a blogbejegyzések helyére léptek, hiszen akár hosszabb felvételeket is egyszerűen föl lehetett már tölteni a videómegosztó oldalakra.
Egyre többen kezdték el használni a formátumot akár csak az életük naplóként való dokumentálására vagy véleményük nyilvánossá tételére, ahogy azt addig is sokan tették sima blogbejegyzésekben. Persze ahogy a nézősereg is gyűlt az érdekes videókat feltöltők köré, egyre többen kezdtek el kísérletezni valamiféle eredeti, szórakoztató tartalom vlog formátumba csomagolásával.
A műfaj első igazán népszerű képviselői, akik egészen komoly nézettséget értek el vlogjaikkal például lonelygirl15 és daxflame voltak. Bennük közös, hogy mint később kiderült, mindkét projekt "fake" volt.
Az évek során aztán egyre többen váltak népszerűvé saját internetes "műsorukkal", mint például a lefektetett szabályok mellett egymásnak üzengető vlogbrothers, Philip De Franco hírekből tallózó vlog showjával, a szuperidegesítő Fred, Micheal Buckley a What the Buck vlogszerű pletyka showjával, Shane Dawson a több karaktert felvonultató egyszemélyes félig vlog show-jával vagy a nemrégiben hipernépszerűvé vált Ray William Johnson a =3 nevű vírusvideós műsorával.
A lista persze már szinte végtelen, de a legfontosabb neveket igyekezni fogok felvonultatni itt a blogon a hamarosan induló youtube-határozó rovatban.
Egy manapság tipikus vlog tobuscus (Toby Turner) második csatornájáról
Ami pedig a mai trendeket illeti, elmondható, hogy az okostelefonok és olcsó kamerák megjelenésével ismét kezdenek szétválni egymástól a műfajok, a legtöbb youtube-sztár már külön csatornát üzemeltet a rosszabb minőségű, random felvételeire, amiben csak úgy dumál valamiről a kamerába. Így a vlog eredetileg talán nehezen behatárolható fogalma egyre inkább kezd ráégni az ilyen stílusú videókra, miközben az anno vlogból kialakult műsorokat már rendre hd-ben külön ennek fenntartott csatornára töltik fel, rendszeres megjelenés mellett.